Schedule by Day

Monday

The tuition table can be used to calculate your per student tuition. Please keep in mind that your per class cost drops with each additional class.

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Note: Tuition Units equal to class Duration, where 1:15 is equal to 1.25 units, 1:30 to 1.50 units, etc.

Units Cost
0.50 $35
1.00 $45
1.25 $59
1.50 $73
1.75 $80
2.00 $89
2.25 $98
2.50 $107
2.75 $116
3.00 $124
3.25 $132
3.50 $140
3.75 $148
4.00 $156
4.25 $164
4.50 $171
4.75 $178
5.00 $185
5.25 $192
5.50 $199
5.75 $206
6.00 $212
6.25 $218
6.50 $224
6.75 $230
7.00 $236
7.25 $241
7.50 $246
7.75 $250
8.00 $250
8.25 $250
8.50 $250